Drobečková navigace

Úvod > Příprava montážního místa

Příprava montážního místa

montazni polohy vodomeru.jpgplombování vodoměru CT.jpgobjímka euroseal-jpg.jpg

Nejčastější chyby při instalaci vodoměrů?

Umístění vodoměru v nedovolené montážní poloze.

Pozor na správnou instalaci z hlediska proudění vody.

Vodoměr je potřeba umístit ve správné poloze z hlediska proudění.  Na obou stranách měřidla je třeba dodržet takzvané uklidňující délky potrubí pro zajištění laminárního proudění vody podle požadavku typového schválení.

Pozor na pákové baterie v instalaci.

Skokové změny průtoku, které tyto baterie vyvolávají, mají negativní vliv na přesnost měření. Dalším problémem může být rovněž míchání obou teplot vody způsobené rozdílným tlakem v jednotlivých rozvodech. To způsobují nejen nekvalitní pákové baterie, ale též zanesené perlátory a k bateriím přímo připojené pračky či myčky. Řešením je instalace zpětné klapky ve výstupní části měřidla a osazení rozvodů filtrem jemných částic.

Důležité je i zajištění vodoměru proti podvodům.

Na obou stranách zaplombován spolehlivým způsobem. Pokud chcete do domovních rozvodů instalovat opravdu bezpečné vodoměry, volte přístroje s možností dálkových odečtů. Jejich komunikační modul totiž může obsahovat senzor magnetického pole a při odečtu na možnost ovlivnění magnetem upozorní centrálu rozúčtovatele. Podle odborníků ale počet podvodů s magnety právě díky dobrému zabezpečení

Plombování

Plombování vodoměru se provádí pomocí plastových objímek, plombovacího drátu a olověné plomby. Plastové objímky nasadíme z obou stran na šroubení vodoměru, a to tak, aby objímka na sebe těsně dosedala plochou částí. Objímku je zapotřebí před instalací zkontrolovat zda není poškozená, zejména pak v místě, kde se provléká plombovací drát. Na olověné plombě musí být zřetelně čitelná symbolika kleští z obou stran.

Alternativně jsou namísto olověných plomb použity bezpečnostní plastové plomby. Jejich nezaměnitelné značení zaručuje originalitu a identifikaci plomby a vytváří nezbytné předpoklady pro průkaznou kontrolu.

Přehled typů